Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie

Historia

zdjęcie budynku głównego Biblioteki fot. M. JuchnowiczW lutym 1948 roku powołano w Policach Komitet Biblioteczny. Pierwsze otrzymane z Powiatowej Rady Narodowej w Szczecinie książki w liczbie 407 egzemplarzy umieszczono w budynku usytuowanym w "Starym mieście" - polickim rynku, przy ul. Wojska Polskiego 15. W marcu 1948 roku Rada Miejska w Policach przyznała pierwsze pieniądze na rzecz formującej się Biblioteki. Ta sama Rada, w skład której wchodzili: Leonard Abramowski, Jakub Warchoł, Maria Bik i Józef Bielas podjęli w dniu 23 sierpnia 1948 roku Uchwałę Nr 12, mówiącą o powołaniu Biblioteki w Policach. Ogłoszono apel do mieszkańców Polic, aby przekazywano książki do zaadaptowanego budynku przy ul. Wojska Polskiego. W 1950 roku zasoby Biblioteki liczyły już ponad 3 tys. woluminów. Oprócz książek gromadzono również czasopisma oraz gazety. Powiększające się zbiory biblioteki umieszczono na pierwszym piętrze budynku, tworząc Wypożyczalnię.   Wkrótce z posiadanych zbiorów wydzielono słowniki, encyklopedie i poradniki o różnej tematyce organizując Czytelnię Naukową i Prasy dla Dorosłych. 
Udało się przejąć od Miejskiego Zarządu Budownictwa Mieszkaniowego parter zajmowanego przez bibliotekę budynku i zaadaptować go na potrzeby własne, organizując Oddział dla Dzieci z czytelnią i wypożyczalnią. Rok 1960 przynosi kolejne, pozytywne zmiany w działalności biblioteki. Zmiany i kolejne adaptacje wewnątrz obiektu pozwoliły na przeniesienie Wypożyczalni Głównej z I piętra na parter w podwórzu. Pod koniec lat sześćdziesiątych przeprowadzono kapitalny remont budynku Biblioteki. Odnowiono wszystkie pomieszczenia dostosowując je do potrzeb danego działu. Na parterze budynku udało się wygospodarować małą salkę do organizowania wystaw. 
W tym czasie pracownicy Biblioteki przedstawili propozycję nadania polickiej bibliotece imienia. Wybór padł na wielką Polkę, noblistkę w dziedzinie nauk chemicznych Marię Skłodowską-Curie. I tak w 1967 roku stanął pomnik wielkiej uczonej, w podwórzu Biblioteki, a na frontowej ścianie budynku umieszczono pamiątkową tablicę.
W latach 1975-1979 Biblioteka w Policach stała się biblioteką samodzielną podporządkowaną bezpośrednio Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. W grudniu 1979 roku wprowadzona została kolejna zmiana w rejonizacji bibliotek województwa szczecińskiego. Biblioteka policka samodzielna została przemianowana na bibliotekę oddziałową z poszerzonym rejonem oddziaływania.

W roku 2000 Biblioteka została wpisana do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Gminę Police pod Nr 1 i posiada osobowość prawną. Od dnia 14 marca 2008 roku na podstawie Porozumienia zawartego pomiędzy Zarządem Powiatu w Policach a Burmistrzem Polic Biblioteka wykonuje zadania powiatowej biblioteki publicznej.  
W bibliotece działają następujące komórki organizacyjne: Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów, Dział Regionalny, Wypożyczalnia Główna, Oddział dla Dzieci oraz filie biblioteczne: 

- Filia Nova, przy ul. Bankowej 5b/u9, otwarta w 2014 r. / księgozbiór filii jest zróżnicowany.

- Filia Naukowa, przy ul. Barnima 26, powstała w 2009 r. /na miejscu filii Biblioteki Pedagogicznej/, księgozbiór popularnonaukowy. 

Filie zlikwidowane: Filia nr 1  /księgozbiór został przeniesiony do Filii nr 8/ Filia nr 2 w Jasienicy /księgozbiór przeniesiony do Zespołu Szkół w Jasienicy/, Filia nr 3 w Szpitalu /księgozbiór rozdzielony pomiędzy istniejące filie biblioteczne/, Filia nr 4 Trzebież /księgozbiór przeniesiony do Gimnazjum w Trzebieży/, Filia nr 5 Tanowo /księgozbiór przeniesiony do szkoły podstawowej w Tanowie/, Filia nr 7 w Przęsocinie /księgozbiór rozdzielony pomiędzy istniejące filie biblioteczne, Filia nr 6 przy ul. Grzybowej 14, powstała w 1981 r. oraz Filia nr 8 przy ul. Bankowej 11, powstała w 1979 roku /obie filie zostały połączone tworząc Filię Novą/.

Na przestrzeni lat sposób funkcjonowania bibliotek w Polsce uległ zmianie. Biblioteki stają się centrami wiedzy, działalności kulturalnej, aktywnej pracy twórczej, gdzie kontakt z czytelnikiem nie polega jedynie na udostępnianiu literatury. Zmiany te zaszły również polickiej bibliotece, która stara się iść z duchem czasu, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników. Utworzenie strony internetowej, to znak naszych czasów, za tym idzie aktywność na portalach społecznościowych, uczestnictwo w imprezach publicznych, udział w konferencjach itp. Aktywność ta wymagała od biblioteki znaku, który będzie ją reprezentował w środowisku. To spowodowało, że w 2012 roku znakiem rozpoznawczym polickiej Biblioteki stało się logo, które zaprojektowała - Marta Juchnowicz (pracująca w bibliotece). Logo przedstawia książkę - jej trzon stanowi Biblioteka, zaś każda ze stron ma inną symbolikę:

  • kolor czerwony oznacza - siłę, moc, pewność biblioteki w tych niełatwych dla książki i czytelnictwa czasach
  • kolor żółty, to światło które biblioteka daje innym, aby mogli ją dostrzec i podążać w jej stronę, bo tam czeka na nich dobra lektura, ciekawa rozmowa, przyjazny i fascynujący świat książek, audiobooków, spotkań, wystaw, po prostu świat kultury
  • kolor zielony - to symbol Polic miasta - Zielonej Gminy,  gdzie biblioteka funkcjonuje i reprezentuje kulturę regionu, kolor symbolizujący także nadzieję bez której nie ma jutra.

Obecnie dyrektorem Biblioteki w Policach jest Pani Wioletta Kołodziejczyk, która jest propagatorką aktywności biblioteki w środowisku lokalnym, jej celem nadrzędnym jest działanie na rzecz mieszkańców gminy i powiatu oraz propagowanie kultury w społeczeństwie. Wraz z pracownikami dokłada wszelkich starań, aby tak było .Starania te dostrzegł Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie Lucjan Bąbolewski, który z rekomendacji Kapituły Konkursowej przyznał naszej bibliotece w 2016 wyróżnienie w Konkursie na Bibliotekę Roku 2015, a w 2018 tytuł Biblioteki Roku 2017 województwa zachodniopomorskiego. Tytuł ten obliguje nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz czytelnictwa i czytelników.

AKTUALNOŚCI:

Maria Skłodowska - Curie - patronka naszej biblioteki

Utworzono dnia 08.07.2016

Skłodowska-Curie Maria 7.XI.1867 r. - 4.VII.1934 r. Wybitna polska fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, współtwórczyni nauk o promieniotwórczości, autorka pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej. W 1891 r. rozpoczęła studia na Sorbonie w...

czytaj dalej... na temat: Maria Skłodowska - Curie - patronka naszej biblioteki

Katalog Biblioteki - logo witryny

Biuletyn Informacji Publicznej - logo witryny

logo witryny facebook

logo witryny - kronika Polic

Odnośnik do strony internetowej www.police.pl

Odnośnik do bloga historycznego Jana Matury

Odnośnik do witryny legimi

baner boczny empik go

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Imieniny