Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie

Wystawa rzeźb Mirosława Kubackiego w Dziale Regionalnym

Utworzono dnia 13.05.2021

„PIÓRO CYPRIANA KAMILA NORWIDA…”

wystawa rzeźb w drewnie Mirosława Kubackiego, polickiego rzeźbiarza.

plakat do wystawy rzeźbTytułowa wystawa rzeźb w drewnie autorstwa Mirosława Kubackiego, związana jest z ogłoszonym przez Sejm i Senat RP w 2021 r. Rokiem Norwida w 200-lecie urodzin artysty. 

Dział Regionalny tym razem prezentuje wystawę online w ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem: „Znajdziesz mnie w bibliotece”. I eksponaty można znaleźć i obejrzeć podczas wizyty w Dziale Regionalnym.

Wystawa rzeźb, pt. „Pióro Cypriana Kamila Norwida…” Mirosława Kubackiego, polickiego rzeźbiarza, który jest zafascynowany poezją C. K. Norwida, a śpiewaną przez Czesława Niemena, stała się inspiracją nie przez przypadek. To symboliczny i artystyczny wyraz w jego rzeźbiarskiej twórczości. Tematyka niektórych prezentowanych płaskorzeźb ma odniesienie do wierszy poety, np. tytułowe „Pióro”- motyw poezji i poety, pracy twórczej, przeciwstawiania się wpływom innych.

Pierwsze zdolności rzeźbiarskie odnalazł już w dzieciństwie /Małpka Fiki Miki-płaskorzeźba towarzyszy wystawie/, następnie nauka w Technikum Drzewnym w Słupsku, umożliwiło mu poznanie materiału i ukształtowanie warsztatu.  

Pierwszy wernisaż „Nowa Brama” odbył się w Domu Kultury w Słupsku /1976/ . W 1978 roku pierwszy raz wysyła swoje prace na konkurs „Wojsko Polskie” w Warszawie. W 1982 roku odbył się kolejny wernisaż „Moja Wolność” w Klubie Spółdzielców w Szczecinie. Rok później odbył się jego wernisaż „Stara Brama” na wystawie Mebli Artystycznych w Lubece.

Wyjątkowym akcentem w jego twórczości artystycznej był projekt stołu i szafki z elementami lwów na nogach mebli oraz zestaw Kluczy Do Bram Miasta Szczecina. Projekt był wykonany dla Prezydenta Miasta Szczecina /1997/ do jego Gabinetu. W 1999 roku odbył się następny wernisaż jego prac „Trzecia Planeta Od Słońca” w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach.  W tym samym roku wykonał Album z Drzewa dla Ryszarda Kaczorowskiego, prezydenta na uchodźctwie. W 2018 roku jego prace gościły na wystawie podczas obchodów 70-lecia Biblioteki w Policach w Dziale Regionalnym. Jedna z prac „Białe Kruki” została podarowana bibliotece przez twórcę z okazji jubileuszu.

Wystawę można zwiedzać w maju w godzinach otwarcia Działu Regionalnego. Serdecznie zapraszamy. Wystawa dostępna jest także w formie prezentacji na naszym kanale YouTube https://youtu.be/AwjvSkaTMxo

Notka o poecie:

„Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) to dziewiętnastowieczny artysta doby romantyzmu, obdarzony wieloma talentami: geniusz pióra, poeta i malarz, rysownik i rzeźbiarz, tłumacz i publicysta, filozof, badacz kultur i cywilizacji. Był wielkim erudytą, obywatelem świata, a zarazem skromnym człowiekiem. Dziś ten artysta jawi się jako ponadczasowy i nowoczesny SZTUKMISTRZ. Jego wpływ na polską literaturę i kulturę był wyjątkowy. Swoimi poglądami zwracał uwagę na sztukę i miejsce poety w społeczeństwie oraz sytuację społeczno-polityczną Polaków. Jest mocno zasłużony na polu poezji, zwłaszcza jej wymiaru intelektualnego i formalnego, choć w czasach sobie współczesnych i obecnie bywa niezrozumiały i odrzucany. Został odkryty dopiero w okresie Młodej Polski, by stopniowo znajdować sobie należne miejsce w literaturze. Dzisiaj uważany jest za artystę, którego twórczość może być inspiracją dla współczesnych”.

Źródło informacji o C.K. Norwidzie: https://www.krakow.pl/aktualnosci/245553,33,komunikat,rok_norwida_2021__norwid_a_krakow.html

Katalog Biblioteki - logo witryny

Biuletyn Informacji Publicznej - logo witryny

logo witryny facebook

logo witryny - kronika Polic

Odnośnik do strony internetowej www.police.pl

Odnośnik do bloga historycznego Jana Matury

Odnośnik do witryny legimi

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny