Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie

Spotkanie autorskie z Jackiem Jekielem - relacja

Utworzono dnia 17.12.2019

Spotkanie autorskie z dr Jackiem Jekielem w Dziale Regionalnym - relacja

12 grudnia w Bibliotece im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach –Dziale Regionalnym odbyło się spotkanie autorskie z dr Jackiem Jekielem promujące książkę, pt.: „Józef Gabriel Jęczkowiak – zapomniany bohater listopada 1918 roku. Zarys biograficzny”, wydanej przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Organizatorem spotkań promujących książkę była Książnica Pomorska w Szczecinie we współpracy z bibliotekami w regionie. Działanie realizowane było z programu dotacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa  Zachodniopomorskiego.

W spotkaniu uczestniczyli goście i przedstawiciele naszej gminy, powiatu polickiego w osobach: Burmistrz Polic Władysław Diakun, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Policach Ewa Ignaczak, Radny Rady Miejskiej Wiesław Gaweł, Dyrektor Biblioteki w Policach Wioletta Kołodziejczyk, a także czytelnicy i zainteresowani historią regionu. Miłym akcentem był fakt obecności na spotkaniu Gościa specjalnego zaproszonego przez pana Jacka Jekiela, o którym dowiedzieliśmy się w trakcie powitań, a był nim pan Ludomir Niemiec, wnuk Józefa Jęczkowiaka.

Po oficjalnym powitaniu wszystkich gości, prowadząca spotkanie przedstawiła pana dr Jacka Jekiela – dyrektora szczecińskiej Opery na Zamku, historyka i publicystę oraz samorządowca, autora nowej jego książki. Książka miała promocję 11 listopada w Muzeum Narodowym w Szczecinie po otwarciu wystawy czasowej o Józefie Gabrielu Jęczkowiaku – zapomnianym bohaterze listopada 1918 roku. Wystawa prezentuje wiele archiwaliów uzupełnionych przedmiotami z życia osobistego i zawodowego bohatera i nie tylko, na którą autor zapraszał, a można ją jeszcze zwiedzać do 9 lutego 2020 roku, przy ul. Księcia Mściwoja II 8 (Ratusz Staromiejski) w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Dr Jacek Jekiel rozpoczął spotkanie od zapytania: „Czy można przywrócić pamięć o kimś, kto nie istnieje w świadomości historycznej? Otóż nie, ale nie potrafiłem oprzeć się intrygującej pokusie pójścia, wręcz zatartymi śladami Józefa Gabriela Jęczkowiaka, prawdopodobnie najbardziej zapomnianego bohatera walk o niepodległość Polski w listopadzie 1918 roku. Podążyłem jego szczecińskim, szczególnie mi bliskim epizodem i wcześniejszymi z Gdyni, Oflagu Murnau, Poznania i oczywiście Warszawy...".

I dowiedzieliśmy się, że zaczęło się od „czerwonej teczki” i żyjących członków rodziny, którą autor sobie bardzo ceni, w szczególności znajomość i przyjaźń z Ludomirem Niemcem, wnukiem Józefa Jęczkowiaka. A to za sprawą tych unikatowych dokumentów, pełnych nieznanych dotychczas nikomu informacji z życia i działalności, które dały odpowiedź na wiele pytań, a w szczególności: Kim był Józef Gabriel Jęczkowiak? Co się wydarzyło 10 listopada 1918 roku po spotkaniu w tajemniczych okolicznościach z Józefem Piłsudskim? Dlaczego został zapomniany?

„Józef Gabriel Jęczkowiak (1898-1966) wielkopolanin, wychowywał się w rodzinie rzemieślniczej, jako piętnastolatek związał się z ruchem skautowym. Harcerz, członek Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego, jeden z najważniejszych uczestników akcji rozbrajania Niemców 10 listopada 1918 r., powstaniec wielkopolski, oficer żandarmerii, radny miasta Gdynia, uczestnik kampanii wrześniowej, działacz organizacji kombatanckich. W 1913 r. aresztowany za udział w manifestacji patriotycznej pod pomnikiem Adama Mickiewicza, skazany na miesiąc więzienia i relegowany ze szkoły. Po wybuchu I wojny światowej wcielony do armii niemieckiej. W sierpnia 1918 r. zdezerterował, za co został zaocznie skazany wyrokiem niemieckiego sądu wojskowego w maju 1919 r. na karę śmierci. Aktywista Polska Organizacja Wojskowa zaboru pruskiego, której założycielem był Wincenty Wierzejewski (…)”.

Autor przybliżył uczestnikom wyniki swoich badań nad biografią zawarte w promowanej książce dotyczące życia i działalności J. G. Jęczkowiaka i jego rodziny, na tle historii ówczesnego układu geopolitycznego Polski od początku do końca XX wieku. Oczywiście prezentowana książka nie zawiera wszystkich informacji z biografii bohatera-mówił autor, gdyż są spore luki w materiałach źródłowych. A to, co jest już opracowane, wskazuje na wielkość tego człowieka i zasługuje na pamięć. I to za sprawą dr Jacka Jekiela ukazał się biogram w Wikipedii-wolnej encyklopedii i obecna książka. Oczywiście nie sposób opisać wszystkiego ze spotkania, to tylko część informacji o losach w/w. bohatera, które opowiedział autor.  Zainteresowanych zapraszamy do treści promowanej książki.

Bardzo dziękujemy panu dr Jackowi Jekielowi za spotkanie pełne pasji, które odbyło się w miłej i interesującej atmosferze, wzbogacone multimedialnie prezentacją zdjęć, literaturą tematyczną oraz sprzedażą książek.                                                                                                                                                                                                            

 

Spotkanie z Jackiem Jekielem

Utworzono dnia 17.12.2019, 17:13

Katalog Biblioteki - logo witryny

Biuletyn Informacji Publicznej - logo witryny

logo witryny facebook

logo witryny - kronika Polic

Odnośnik do strony internetowej www.police.pl

Odnośnik do bloga historycznego Jana Matury

Odnośnik do witryny legimi

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny