Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie

Policki artysta - Less R. Hoduń wydał kolejną książkę!

Utworzono dnia 10.07.2020

Less R. Hoduń

„Nadal jestem”

 

plakat promujący przedstawiający okładkę książki autoraMamy przyjemność zaprezentować książkę, pt. „Nadal jestem”, której autorem jest Less R. Hoduń. To najnowsze dzieło tego polickiego artysty, który czytelnikom naszej Biblioteki dał się poznać jako Osobowość o wielu niezwykłych talentach. Nie bez powodu wspominam o „wielu talentach” artysty, bo w 2018 roku mieliśmy przyjemność gościć go w Dziale Regionalnym naszej Biblioteki podczas Tygodnia Bibliotek. Zgromadzonej wówczas młodzieży zaprezentował się nie tylko jako pisarz, ale także jako grafik, wokalista, muzyk, kompozytor i pasjonat zjawisk niewyjaśnionych. Więcej na temat tego spotkania można przeczytać tutaj:

https://www.biblioteka.police.pl/n,tydzien-bibliotek-relacja

Wczytując się w biografię Autora dowiadujemy się, że Less R. Hoduń jest autorem tomiku poezji „Targowisko różności” i książki „Lekcja paranormalności”, które oczywiście można znaleźć w naszej Bibliotece:   

https://police.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=POL%20M13050845

https://police.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=POL%20M17000068

Publikował także w książce „Strofy znad Łarpii. Antologia poezji polickiej i regionalnej 1260 – 2010”, w czasopiśmie „Nieznany Świat” oraz  na stronach NPN i Fundacji NAUTILUS. Muzycznie zdobył uznanie jako ten, który nagrał 4 płyty (z zespołami Fanthrash i Helless), w tym jedną dla brytyjskiej wytwórni Rising Records, a jego solowa kompozycja Something została m.in. Przebojem Przebojów listy Polisz Czart w Irlandii.

To jednak nie wszystko, bo biografia Autora zdradza, że jego działalność artystyczna sięga poza horyzonty muzyczne, czy pisarskie, dowodem tego jest niewątpliwie projekt maszyny, za który zdobył Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, czy stworzenie pełnej czołówki programu podróżniczego pod nazwą „Z akwalungiem przez świat”.

Najnowsze dzieło tego wszechstronnego Artysty,  to książka, pt. „Nadal jestem”. Każdy, kto zna Autora lub słuchał jego radiowych audycji pod nazwą „Ukryta rzeczywistość” mógł się spodziewać, że książka o takiej tematyce musi pojawić się w jego dorobku artystycznym. Pamiętając jednocześnie o eseju „Lekcja paranormalności”, wydanym kilka lat wcześniej, który można powiedzieć, że jest dziełem kompletnym w tym temacie, to jednak napisanym w zupełnie inny sposób. Różnica polega na tym, że najnowsza książka Lessa, to publikacja skupiająca czytelnika zarówno wokół sposobu rozumienia świata w ujęciu Autora, ale jednocześnie zawiera mnóstwo niesamowitych historii innych osób. Książka osadzona jest w realiach zjawisk niewyjaśnionych, wprowadza czytelnika w niezbadany świat z pogranicza życia i śmierci. To zbiór opowieści obcych sobie ludzi, z różnych środowisk, których pozornie nie łączy nic, poza tym, że zetknęli się z niewyjaśnionym. To „niewyjaśnione”, niewątpliwie stanowi punkt wyjścia do rozmów po przeczytaniu tej książki.

Te historie, to rozmowy, zdarzenia, niecodzienne sytuacje, przeczucia czy sny – wszystkie z pogranicza dwóch światów. Ludzie, których historie możemy przeczytać, nazwane są przez Autora „spotkaniami” i stanowią spójną opowieść o ostatnich relacjach żyjących z tymi, którzy już odeszli lub lada moment odejdą. Ich historie przeplatane są komentarzami pisarza, często obszernie wyczerpującymi wspomniany temat.

Nie jest zaskoczeniem fakt, że w świadomości wielu ludzi, jest to zagadnienie często pomijane, niezrozumiałe, czy wręcz niewarte zgłębienia, bo wszystkie tego typu niewyjaśnione zdarzenia nie są poparte nauką, a stanowią raczej punkt wyjścia do rozważań filozoficznych, czy religijnych. Sam Less także o tym wspomina, rozważając wpływ wiary religijnej, przekonań wyniesionych z domu, czy właśnie badań naukowych na podejście ludzi do tematu zjawisk paranormalnych we współczesnym świecie. Autor zaznaczył, że opisane w książce historie dobierał w taki sposób, by niosły ze sobą konkretny przekaz. I tak właśnie jest. Wszystkie opisane tam spotkania, poza oczywistym przekazem istnienia energii po śmierci, pokazują  jeszcze cały wachlarz różnorodnych emocji, odczuć, przemyśleń – zdecydowanie działa to na wyobraźnię czytającego. Ale jest jeszcze jeden ważny element, który wyraźnie daje się odczuć podczas czytania tej książki, który wybija się niejako na pierwszy plan i towarzyszy czytelnikowi od pierwszej do ostatniej strony – to poczucie wewnętrznego spokoju, dające swego rodzaju akceptację dla tego, co nieuniknione. Jeszcze lepiej wyrażą to słowa Autora:

„Treści wielu relacji niosą spokój i ciepło…Dlatego napisałem prostą książkę, możliwie prostym językiem, aby przekazać prosty i zwyczajnie dobry impuls”.

Zwieńczeniem opowieści zawartych w książce jest ciekawy wywiad Autora z ks. prof. Wiesławem Dykiem – filozofem przyrody i bioetykiem z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Wywiad stanowi odniesienie do zagadnień życia i śmierci, systematyzuje wiedzę z tego zakresu i pokazuje różne ścieżki rozumienia tych zjawisk. To bardzo ciekawa rozmowa o tanatologii, reinkarnacji, podejściu do zjawiska śmierci w kontekście nauki oraz w kontekście wiedzy powszechnie przyjętej, choć nie mającej z nauką nic wspólnego. Kwintesencją tych rozważań jest rozmowa księdza profesora z panią dziekan, która w sposób szczególny utkwiła mi w pamięci, a brzmiała ona tak: (słowa pani dziekan) „ - [Bóg] Dał Ci pewne zdolności. Żyj zgodnie z nimi, to będziesz miał sens życia”; (odpowiedź księdza) „ - Bo tak jest: mamy takie, a nie inne zdolności, to mamy sens życia wtedy”.

I tymi słowami pragnę zaprosić wszystkich – zarówno tych, który interesują się zgłębianiem zjawisk niewyjaśnionych, jak i sceptyków – do przeczytania tej książki. Poza niewątpliwym spokojem i poczuciem refleksji, ta książka w sposób wyważony, wręcz subtelny pokazuje czytelnikowi, że nasze życie to energia i niezbadana dotąd sfera, która wciąż dla wielu pozostaje zagadką.

 

Książka jest dostępna w zbiorach naszej Biblioteki - można ją zarezerwować tutaj: https://police.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=POL%20M20000037

 

Promocja książki "Nadal jestem"

Utworzono dnia 10.07.2020, 11:32

Katalog Biblioteki - logo witryny

Biuletyn Informacji Publicznej - logo witryny

logo witryny facebook

logo witryny - kronika Polic

Odnośnik do strony internetowej www.police.pl

Odnośnik do bloga historycznego Jana Matury

Odnośnik do witryny legimi

odnośnik do witryny ibuk libra

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 198

W poprzednim tygodniu: 201

W tym miesiącu: 549

W poprzednim miesiącu: 999

Wszystkich: 60759