Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie

NAJDAWNIEJSI MIESZKAŃCY ZIEMI POLICKIEJ - relacja ze spotkania

Utworzono dnia 03.02.2023

NAJDAWNIEJSI  MIESZKAŃCY ZIEMI POLICKIEJ

relacja ze spotkania

Zdjęcie przedstawiające eksponaty z czasów prehistoriiW Dziale Regionalnym polickiej Biblioteki odbyło się  kolejne spotkanie w ramach cyklu „Regionalne spotkania z ludźmi z pasją…”, podczas którego gościliśmy badaczy z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Archeolog dr Agnieszkę Matuszewską oraz doktoranta Szkoły Doktorskiej US mgr Maksymiliana Dzikowskiego, którzy przybliżyli przybyłym uczestnikom zainteresowanym historią regionu i zaproszonym gościom „Najdawniejsi mieszkańcy ziemi polickiej: źródła, badania, popularyzacja”.

Wśród zaproszonych gości w spotkaniu uczestniczyli: zastępca burmistrza Polic Jakub Pisański, przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Policach Ewa Ignaczak, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Policach Witold Stefański, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Policach Agnieszka Bąk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Policach Renata Maruszewska wraz z nauczycielami.

W pierwszej części prelekcji dr Agnieszka Matuszewska przedstawiła zarys najstarszych dziejów z życia społeczności z epoki kamienia w regionie Pomorza Zachodniego w tym Polic. Wskazała istotę w ochronie i popularyzacji dziedzictwa archeologicznego. Omówiła Europejski Szlak Megalitów, rekonstrukcje życia codziennego i inne formy popularyzacji, np. w postaci udokumentowanego filmu. Zapoznała wszystkich z działalnością archeologów na rzecz lokalnych społeczności, prezentując przykłady dobrych praktyk, np. Wrota czasu w Dolicach.

W drugiej części prelekcji Maksymilian Dzikowski przedstawił koncepcję utworzenia skansenu archeologicznego, który mógłby powstać na terenie powiatu polickiego i przedstawiałby życie w omawianej epoce. Omówił znaczenie i historię skansenów archeologicznych, posiłkując się kopiami artefaktów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, które zostały wykonane przez archeologa-plastyka, pana Albina Sokoła z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Omówiona została koncepcja skansenu oraz możliwości jego funkcjonowania w oparciu o lokalne zasoby. Przykładem był skansen Muzeum Archeologicznego w Biskupinie czy – dobrze znanego mieszkańcom woj. zachodniopomorskiego – Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Ponadto autor prezentacji przybliżył powstanie w oparciu o miejscowe zasoby, włączając w to zasoby finansowe i kadrowe, który stanowiłby cenny dodatek do istniejącej oferty turystycznej, przede wszystkim zaś byłby „pretekstem” do licznych, ważnych inicjatyw o charakterze naukowym i społecznym.

Po każdej prezentacji miała miejsce ciekawa dyskusja z uczestnikami, nawet z pewnymi zapowiedziami dalszych rozmów. To ważne spotkanie dla każdych ze stron oraz współdziałanie w ramach ochrony i popularyzacji dziedzictwa archeologicznego w naszym regionie. Prelegenci wskazali bogactwo archeologiczne z terenu w okolicach Tanowa, które mogłoby mieć swoje małe muzeum w formie skansenu, a to miałoby wymiar historyczny, edukacyjny, turystyczny.

Notki biograficzne:

Agnieszka Matuszewska – archeolożka, od roku 2009 wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach takich jak: archeologia neolitu, obrządek pogrzebowy we wczesnej epoce brązu, fenomen budowli megalitycznych, dziedzictwo kulturowe. Od roku 2016 prezeska Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich (oddział zachodniopomorski). Pomysłodawczyni i koordynatorka kierunku studiów menedżer dziedzictwa kulturowego, dostępnych w ofercie kształcenia US od roku 2019.

Maksymilian Dzikowski – doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego w ramach dyscyplin historia i filozofia. W pracy badawczej koncentruje się na zagadnieniach takich jak: dziedzictwo kulturowe i formy jego upowszechniania, historyczne wyobrażenia o przeszłości, dziedzictwo na pograniczach kulturowych, rekonstrukcja historyczna i „żywa archeologia”. W latach 2017-2019 współpracował z Ukranenland (Torgelow, Niemcy), Steinzeitpark Dithmarschen (Albersdorf, Niemcy) oraz z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Stypendysta MKiDN na rok 2023: projekt popularyzatorski „Epoka kamienia w zasięgu ręki. Spotkania z archeologią”.

Galeria zdjęć

Utworzono dnia 03.02.2023, 11:07

Katalog Biblioteki - logo witryny

Biuletyn Informacji Publicznej - logo witryny

logo witryny facebook

logo witryny - kronika Polic

Odnośnik do strony internetowej www.police.pl

Odnośnik do bloga historycznego Jana Matury

Odnośnik do witryny legimi

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny