Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie

Tydzień z Biblioteką w Policach

Utworzono dnia 24.05.2018

Tydzień wrażeń, tydzień przygód, tydzień spotkań,
tydzień wzruszeń, tydzień śmiechu, czyli 
Tydzień z Biblioteką! Tydzień czytania do woli!

Jednym słowem : (DO)WOLNOSĆ CZYTANIA!

8.05.-15.05.2018 r.

Ten tydzień obfitował w mnóstwo atrakcyjnych dla mieszkańców Polic wydarzeń. I nie mogło być inaczej, bo to przecież OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK, wyjątkowy czas dla wszystkich polskich bibliotek – dla naszej – polickiej – także.

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem (DO)WOLNOSĆ CZYTANIA. Dlaczego właśnie to hasło? Na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przeczytamy, że: „Zarząd główny SBP na posiedzeniu w dniu 8 grudnia 2017 r. wybrał hasło promujące Tydzień Bibliotek 2018, które brzmi (DO)WOLNOSĆ CZYTANIA. W dosłownym znaczeniu słowa „dowolność” oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne wyłącznie od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki. (DO)WOLNOSĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się intelektualnie, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości. Hasło nawiązuje również do obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości – wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji
i kultury narodu.”

Dla Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie dniem niezmiernie ważnym okazał się poniedziałek – 07 maja. W tym bowiem dniu w Książnicy Pomorskiej miała miejsce Wojewódzka Inauguracja Otwarcia  XV TB’ 2018. W jej trakcie odbył się uroczysty finał, podczas którego ogłoszono laureatów konkursów , wyróżnień i nagród. Nasza Biblioteka zdobyła tytuł „BIBLIOTEKI ROKU 2017”. To ogromne wyróżnienie i co za tym idzie, wielka odpowiedzialność. Bo przecież Biblioteka służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców gminy. Służy upowszechnianiu wiedzy i nauki oraz rozwojowi kultury. To tutaj  mieszkańcy mogą rozwijać zainteresowania literackie. Tutaj wymieniają poglądy, poznają historię własnego regionu, tutaj też zdobywają teoretyczną i praktyczną wiedzę informatyczną. Tutaj wreszcie w atrakcyjny sposób spędzają czas wolny.

I właśnie taki był nasz Tydzień Bibliotek – atrakcyjny!

Spróbujmy przeżyć jeszcze raz to, co wydarzyło się za sprawą Biblioteki.

             Przenieśmy  się na chwilę do… teatru! Tak, do teatru, bowiem nasza biblioteka zamieniła się w scenę, na której zobaczyliśmy aktorów zachęcających najmłodszych do regularnego odwiedzania biblioteki oraz wypożyczania i czytania książeczek. Było niesamowicie i magicznie, bo „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”. I tak rzeczywiście jest! Tytuł przedstawienia przygotowanego przez Teatr „Maska” w Krakowie ukazuje pewną prawdę o bibliotece. Prawdę o książkach. Przeżyjemy dzięki nim najbardziej nieprawdopodobne przygody, niekiedy graniczące z czarami.

                Nasza biblioteka na wiele sposobów stara się zachęcać wszystkich do czytania. Wiemy przecież, że nie rodzimy się czytelnikami. Stajemy się nimi. Wiemy też, że wczesny kontakt dziecka z literaturą dodatnio wpływa na jego rozwój, wzbogaca poznawczo, rozwija umiejętności językowe. Dlatego i w Tygodniu Bibliotek nie zabrakło spotkań promujących czytanie wśród najmłodszych. Czytaliśmy więc do woli! Czytały dzieci, dzieciom czytały bibliotekarki. Ale nie tylko one. Czytał również Starosta Policki – Andrzej Bednarek. Zaprezentował dzieciom książeczki :„ Zeszyt Anity” oraz „O dzieciach, które kochają książki”. Czytał, bo jak napisał w kronice Biblioteki : „Czytać to znaczy poznawać; czytać, to znaczy lepiej zrozumieć; czytać, to znaczy być otwartym na nowe historie i opowieści.”

Czytaliśmy wszędzie, gdzie się dało! Na przykład w plenerze, wśród zieleni i kwitnących drzew.  W pięknej, kolorowej scenerii, wśród dziecięcych namiotów, kolorowych parasoli, bajecznych motyli oraz książek falujących na kolorowych wstążkach na drzewach odbyły się „Piknikowe poczytajki”. To spotkanie to dziecięca radość w czystej postaci!  Jak nie skakać z radości, jak nie wydawać okrzyków zdumienia, kiedy książki wyglądają z piknikowych koszy albo patrzą z góry, bo rosną na drzewach? I teraz kolejna prawda o książkach: można je czytać nie tylko w domu, w szkole czy w bibliotece, ale również na świeżym powietrzu, na pikniku, na ławce w parku…

W Tygodniu Bibliotek miało miejsce także kilka spotkań edukacyjnych. Rozpoczęła je lekcja biblioteczna „Bibliotekarz to brzmi dumnie – poznajemy zawód bibliotekarza”. Bo czyż nie dzięki bibliotekarzom i bibliotekarkom funkcjonuje biblioteka? Czy to nie oni starają się o to, by czytanie (jak powiedziała Wisława Szymborska) stało się „najpiękniejszą zabawą, jaką sobie człowiek wymyślił”? Tak więc dzieci dowiedziały się, na czym polega praca bibliotekarza, poznały bliżej bibliotekę i wysłuchały „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie” oraz opowiadania „Franklin i książka z biblioteki”. Na kolejnym spotkaniu dzieci próbowały odpowiedzieć, na pytanie: Jak rozumiemy tegoroczne hasło OTB’2018 (DO)WOLNOSĆ CZYTANIA. Dla młodych uczestników (DO)WOLNOSĆ oznaczała na przykład wolny dostęp, samodzielny wybór, wolne książki , wolność myśli, słowa, brak dyskryminacji językowej. Podczas spotkania poruszane były kwestie miłości do Ojczyzny, walki o jej wolność, kwestie szeroko pojętego patriotyzmu. Kolejne spotkanie przybrało formę minigry i odbyło się pod hasłem „Droga do wolności – od zaborów do współczesności”. Przygotowane zostały cztery stanowiska i konkretne zadania do wykonania związane z historią Polski. Podczas spotkania dzieci wykazały się wiedzą na temat ważnych wydarzeń, postaci historycznych, legend i zabytków. I znowu magia… Uczestnicy zabawy edukacyjnej podróżowali w czasie, poznawali Polskę w  różnych momentach dziejów, odwiedzali wybrane miejsca, zbierali ukryte skarby, spotykali postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. „Jak chronić Ziemię” – to następne spotkanie, którego celem była edukacja ekologiczna i odpowiedzi na pytania, na przykład: Do jakiego pojemnika wrzucać poszczególne śmieci? Gdzie wrzucić plastikowe butelki? Czy baterie należy wrzucać do oddzielnego pojemnika? Edukację prowadzoną w Bibliotece wspomogła pedagog – Elżbieta Ciuksza. Poprowadziła prelekcję na temat komunikacji między uczniami. Młodzież dowiedziała się, jak ze sobą rozmawiać, jak słuchać innych i nie złościć się na siebie. To nie koniec edukacji. Biblioteka zamieniła się na chwilę w pracownię chemiczną, w której przeprowadzone zostały proste domowe doświadczenia. To dopiero były emocje! Doświadczenia z pepsi i mentosami! Papierki, balony i LAWA! Niezła ZABAWA! Podsumowując cykl spotkań edukacyjnych, można śmiało powiedzieć: nauka i edukacja w bibliotece to przednia zabawa!

Twórczo, kolorowo – WARSZTATOWO! To interesujący zestaw spotkań warsztatowych przygotowanych specjalnie na Tydzień Bibliotek. Niezapomniane zajęcia twórczego pisania z powieściopisarką Sylwią Trojanowską zaowocowały nie tylko świetnymi tekstami zredagowanymi przez młodzież. Dodały młodym ludziom odwagi do tego, by tworzyć. Zainicjowały też rozmowę na temat problemów młodych ludzi: zaniżonej samooceny i braku wyznaczonych celów. To z kolei  powoduje, że źle postrzegamy samych siebie i narasta w nas frustracja. Do przemyśleń skłoniła wszystkich historia bohaterki książki Sylwii Trojanowskiej - „Szkoła latania”. Niespodzianką okazały się warsztaty pisarskie i blogerskie z Diane Rose – policka pisarką, autorką „Carpe diem”. Podczas spotkania autorka podała wiele wskazówek dotyczących założenia i prowadzenia bloga w taki sposób, by zainteresować innych do czytania. Niecodziennym zadaniem okazało się wspólne pisanie opowiadania. Warsztaty z powieściopisarkami to połączenie niezwykłej kreatywności młodych ludzi , pomysłowości i doświadczenia autorek, dzięki czemu powstało kilka sprawnie zredagowanych opowiadań. 

            W ramach Tygodnia Bibliotek odbyły się w naszej Bibliotece finały dwóch konkursów: Powiatowego Konkursu Fotograficznego i Gminnego Konkursu Plastycznego. Ten pierwszy przebiegał pod hasłem (DO)WOLNOSĆ CZYTANIA – „Mój głos widoczny w projekcie SLEEVEFACE”. Konkurs miał nie tylko popularyzować czytelnictwo. Miał też uświadomić, w jak komfortowej sytuacji jesteśmy dzisiaj. Możemy sięgać do każdego rodzaju literatury. Czytać literaturę każdego kraju. Czytać autora, którego sami wybierzemy. Nie zawsze tak było… Temat drugiego z konkursów – plastycznego - brzmiał: „Polska moja Ojczyzna”. Polegał on na wykonaniu prac plastycznych tematycznie związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości. Konkursy stały się motywacją do twórczego działania oraz pobudziły wrażliwość i wyobraźnię dzieci i młodzieży.

Nie byłoby Tygodnia Bibliotek bez spotkań autorskich. Wpisały się one na dobre w jego kalendarz i jak powiedziała jedna z czytelniczek : „Warto na nie czekać, bo każdy Tydzień przynosi jakąś niespodziankę”. Z kim więc mieli okazję zobaczyć się policzanie w tegorocznym Tygodniu Bibliotek? Spotkali się z Sylwią Trojanowską, autorką cyklu „Szkoła latania”, „A gdyby tak…” oraz autorką czterech sztuk teatralnych (dwóch wystawionych). Pisarka swoją twórczością pragnie skłonić czytelników i widzów do refleksji, chce ich motywować do działania. Chciałaby też ich rozweselić. Podczas rozmowy powiedziała: „Spotkania autorskie to interakcja z czytelnikami. Warto pisać, rozmawiać. Ja lubię ludzi. Lubię z nimi rozmawiać.” Kolejne spotkanie poprowadził Tomasz Wieczorek – szczeciński pasjonat podróży, turystyki, historii a także autor książek o Szczecinie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zaprosił uczestników na wirtualną wycieczkę po Wałach Chrobrego w Szczecinie, zapoznał ich z Ptaśkiem Gryfitkiem – bohaterem przewodnika familijnego oraz odpowiadał na szereg pytań, zaspokajając ciekawość przybyłych. W ramach cyklu „Regionalne spotkania z ciekawymi ludźmi z pasją…” odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Kowalikiem – trzebieskim pasjonatem historii i fotografii, autora dwóch wydań albumu „Trzebież na starej pocztówce”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Trzebież na starej fotografii”. Andrzej Kowalik opowiedział o swoim dzieciństwie, o marzeniach oraz o tym, dlaczego na stałe związał się z Trzebieżą. Mówił niezwykle ciekawie i z dużą dawką humoru, czym momentalnie zjednywał sobie przybyłych na spotkanie gości. Cykl spotkań autorskich zamknęła wizyta  wileńskiej poetki, dziennikarki i publicystki – Mirosławy Wojszwiłło, która kilkanaście lat temu wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych  i obecnie mieszka w stanie Michigan. Jej książki to: zbiorek poetycki „Na Starówce Wileńskiej”, wspomnienia „Między Litwą a Ameryką” oraz  Śladami historii: Litwa-ZSRR-USA”. W tej książce opowiada o wydarzeniach z lat powojennych, o których dowiedziała się z opowiadań rodziców. Wspomina też swoje lata szkolne i studenckie, pracę w szkole. Przedstawia wydarzenia z czasów sowieckich i Litwy niepodległej. Spotkanie poprowadziła Krystyna Korkuć - starszy kustosz Książnicy Pomorskiej. Przebiegło ono pod znakiem wspomnień, przeżyć i refleksji… Każde ze spotkań autorskich zapisało się w pamięci uczestników. Każde bowiem miało swoją niepowtarzalną wartość i z każdym wiązały się silne emocje.

            O spotkaniach z autorami, o książkach i nie tylko można było porozmawiać (podobnie jak w latach ubiegłych) przy dobrej filiżance kawy lub herbaty. Bo nie ma to jak „Z książką przy kawie”. Z kawą w dłoni można też było podziwiać prace malarskie Marii Magdaleny Proskurowskiej, tworzącej obrazy o różnorodnej tematyce za pomocą wielu technik: oleju, akwareli, akrylu i pasteli. Jej obrazy zostały wyeksponowane w Galerii Literackiej, a wernisaż wystawy „Moje spełnione marzenia” przyciągnął wielu policzan. Galerię odwiedził również Burmistrz Polic – Władysław Diakun. Zgromadzeni podczas otwarcia wystawy goście dzielili się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami, nawiązując do motywu przewodniego, jakim były marzenia. Bo warto „Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem i tak zawsze, aż do końca” (Joseph Conrad). O czytaniu książek, malowaniu obrazów oraz  innych pasjach rozmawiali uczestnicy spotkania „Jak pogłębiać swoje pasje?”. Okazuje się, że policzanie mają wiele zainteresowań. Znajdują czas na codzienne domowe obowiązki, na pracę, ale nie zapominają o swoich zainteresowaniach i o KSIĄŻKACH.

O tych ostatnich na pewno nie pozwoli zapomnieć Biblioteka im. Marii Skłodowskiej – Curie. Podsumowaniem Tygodnia Bibliotek była 6. już edycja akcji „Uwolnij książkę”. To dopiero gratka dla mieszkańców! A dla Biblioteki wielka radość i satysfakcja! Każda z akcji przyciąga bowiem tłumy policzan. Mają oni możliwość zabrania wybranej książki bez konieczności zwrotu do biblioteki. Książeczki dla dzieci, literatura piękna i popularnonaukowa; powieści obyczajowe, horrory, kryminały, romanse i thrillery! To wszystko na wyciągnięcie ręki każdego, kto odwiedził Bibliotekę w dniu 15.05.2018 r. Uśmiechy, wypieki na twarzach, błysk w oku i dziecięca radość, kiedy udało się znaleźć coś dla siebie! Coś upragnionego i wyczekiwanego! Tak, Biblioteka nie pozwoli zapomnieć o książkach. Tym bardziej, że w tym roku po raz pierwszy połączono akcję „Uwolnij książkę” ze Świętem Polskiej Niezapominajki. Subtelne symboliczne kwiatki wykonane wcześniej przez seniorki spotykające się co tydzień w Bibliotece wręczano uczestnikom akcji, by nie zapomnieli o swojej Bibliotece, bo ona o nich zawsze pamięta…

Joachim Lelewel powiedział: „Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana albo do ozdoby służąca, jest po to, by była powszechnie użytkowana”.

Taka właśnie jest Biblioteka im. Marii Skłodowskiej–Curie w Policach. Otwarta każdego dnia i dla wszystkich. I jeszcze jedno. Każdy człowiek ma wybór: czytać albo nie czytać. My robimy wszystko, by wybrał to pierwsze.

Tydzień z Biblioteką w Policach

Utworzono dnia 24.05.2018, 09:47

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 313

W poprzednim tygodniu: 440

W tym miesiącu: 1330

W poprzednim miesiącu: 1577

Wszystkich: 30737