Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie

Historia

zdjęcie budynku głównego Biblioteki fot. M. JuchnowiczW lutym 1948 roku powołano w Policach Komitet Biblioteczny. Pierwsze otrzymane z Powiatowej Rady Narodowej w Szczecinie książki w liczbie 407 egzemplarzy umieszczono w budynku usytuowanym w "Starym mieście" - polickim rynku, przy ul. Wojska Polskiego 15. W marcu 1948 roku Rada Miejska w Policach przyznała pierwsze pieniądze na rzecz formującej się Biblioteki. Ta sama Rada, w skład której wchodzili: Leonard Abramowski, Jakub Warchoł, Maria Bik i Józef Bielas podjęli w dniu 23 sierpnia 1948 roku Uchwałę Nr 12, mówiącą o powołaniu Biblioteki w Policach. Ogłoszono apel do mieszkańców Polic, aby przekazywano książki do zaadaptowanego budynku przy ul. Wojska Polskiego. W 1950 roku zasoby Biblioteki liczyły już ponad 3 tys. woluminów. Oprócz książek gromadzono również czasopisma oraz gazety. Powiększające się zbiory biblioteki umieszczono na pierwszym piętrze budynku, tworząc Wypożyczalnię.   Wkrótce z posiadanych zbiorów wydzielono słowniki, encyklopedie i poradniki o różnej tematyce organizując Czytelnię Naukową i Prasy dla Dorosłych. 
Udało się przejąć od Miejskiego Zarządu Budownictwa Mieszkaniowego parter zajmowanego przez bibliotekę budynku i zaadaptować go na potrzeby własne, organizując Oddział dla Dzieci z czytelnią i wypożyczalnią. Rok 1960 przynosi kolejne, pozytywne zmiany w działalności biblioteki. Zmiany i kolejne adaptacje wewnątrz obiektu pozwoliły na przeniesienie Wypożyczalni Głównej z I piętra na parter w podwórzu. Pod koniec lat sześćdziesiątych przeprowadzono kapitalny remont budynku Biblioteki. Odnowiono wszystkie pomieszczenia dostosowując je do potrzeb danego działu. Na parterze budynku udało się wygospodarować małą salkę do organizowania wystaw. 
W tym czasie pracownicy Biblioteki przedstawili propozycję nadania polickiej bibliotece imienia. Wybór padł na wielką Polkę, noblistkę w dziedzinie nauk chemicznych Marię Skłodowską-Curie. I tak w 1967 roku stanął pomnik wielkiej uczonej, w podwórzu Biblioteki, a na frontowej ścianie budynku umieszczono pamiątkową tablicę.
W latach 1975-1979 Biblioteka w Policach stała się biblioteką samodzielną podporządkowaną bezpośrednio Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. W grudniu 1979 roku wprowadzona została kolejna zmiana w rejonizacji bibliotek województwa szczecińskiego. Biblioteka policka samodzielna została przemianowana na bibliotekę oddziałową z poszerzonym rejonem oddziaływania.

W roku 2000 Biblioteka została wpisana do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Gminę Police pod Nr 1 i posiada osobowość prawną. Od dnia 14 marca 2008 roku na podstawie Porozumienia zawartego pomiędzy Zarządem Powiatu w Policach a Burmistrzem Polic Biblioteka wykonuje zadania powiatowej biblioteki publicznej.  
W bibliotece działają następujące komórki organizacyjne: Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów, Dział Regionalny / Naukowy, Wypożyczalnia Główna, Oddział dla Dzieci oraz Filia Nova mieszcząca się przy 
ul. Bankowej 5b/u9, otwarta w 2014 r.

Filia Naukowa, przy ul. Barnima 26, powstała w 2009 r. /na miejscu filii Biblioteki Pedagogicznej/, księgozbiór popularnonaukowy. Filia funkcjonowała 14 lat. W związku z podjętą Uchwałą Nr LXV/607/2023 Rady Miejskiej w Policach, Filia Naukowa została zlikwidowana z dniem 30.11.2023r. Księgozbiór Filii Naukowej trafił do budynku głównego, gdzie połączono go z księgozbiorem Działu Regionalnego, w efekcie tych działań powstał Dział Regionalny / Naukowy.

Pozostałe zlikwidowane na przestrzeni lat filie: Filia nr 1  /księgozbiór został przeniesiony do Filii nr 8/ Filia nr 2 w Jasienicy /księgozbiór przeniesiony do Zespołu Szkół w Jasienicy/, Filia nr 3 w Szpitalu /księgozbiór rozdzielony pomiędzy istniejące filie biblioteczne/, Filia nr 4 Trzebież /księgozbiór przeniesiony do Gimnazjum w Trzebieży/, Filia nr 5 Tanowo /księgozbiór przeniesiony do szkoły podstawowej w Tanowie/, Filia nr 7 w Przęsocinie /księgozbiór rozdzielony pomiędzy istniejące filie biblioteczne, Filia nr 6 przy ul. Grzybowej 14, powstała w 1981 r. oraz Filia nr 8 przy ul. Bankowej 11, powstała w 1979 roku /obie filie zostały połączone tworząc Filię Novą/.

Na przestrzeni lat sposób funkcjonowania bibliotek w Polsce uległ zmianie. Biblioteki stają się centrami wiedzy, działalności kulturalnej, aktywnej pracy twórczej, gdzie kontakt z czytelnikiem nie polega jedynie na udostępnianiu literatury. Zmiany te zaszły również polickiej bibliotece, która stara się iść z duchem czasu, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników. Utworzenie strony internetowej, to znak naszych czasów, za tym idzie aktywność na portalach społecznościowych, uczestnictwo w imprezach publicznych, udział w konferencjach itp. Aktywność ta wymagała od biblioteki znaku, który będzie ją reprezentował w środowisku. To spowodowało, że w 2012 roku znakiem rozpoznawczym polickiej Biblioteki stało się logo, które zaprojektowała - Marta Juchnowicz (spec. ds. promocji biblioteki). Logo przedstawia książkę - jej trzon stanowi Biblioteka, zaś każda ze stron ma inną symbolikę:

  • kolor czerwony oznacza - siłę, moc, pewność biblioteki w tych niełatwych dla książki i czytelnictwa czasachlogo biblioteki
  • kolor żółty, to światło które biblioteka daje innym, aby mogli ją dostrzec i podążać w jej stronę, bo tam czeka na nich dobra lektura, ciekawa rozmowa, przyjazny i fascynujący świat książek, audiobooków, spotkań, wystaw, po prostu świat kultury
  • kolor zielony - to symbol Polic miasta - Zielonej Gminy,  gdzie biblioteka funkcjonuje i reprezentuje kulturę regionu, kolor symbolizujący także nadzieję bez której nie ma jutra.

Zdjęcie ukazuje budynek bibliotekiObecnie dyrektorem Biblioteki w Policach jest Pani Wioletta Kołodziejczyk, która jest propagatorką aktywności biblioteki w środowisku lokalnym, jej celem nadrzędnym jest działanie na rzecz mieszkańców gminy i powiatu oraz propagowanie kultury w społeczeństwie. Wraz z pracownikami dokłada wszelkich starań, aby tak było .Starania te dostrzegł Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie Lucjan Bąbolewski, który z rekomendacji Kapituły Konkursowej przyznał naszej bibliotece w 2016 wyróżnienie w Konkursie na Bibliotekę Roku 2015, a w 2018 tytuł Biblioteki Roku 2017 województwa zachodniopomorskiego. Tytuł ten obliguje nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz czytelnictwa i czytelników.

W 2023 roku Biblioteka w Policach obchodziła Jubileusz istnienia. Na tę okoliczność przygotowano prezentację z działalności Biblioteki na przestrzeni lat. Link do prezentacji: https://www.youtube.com/watch?v=OKRqPg6r_7Y

 

AKTUALNOŚCI:

Maria Skłodowska - Curie - patronka naszej biblioteki

Utworzono dnia 08.07.2016

Skłodowska-Curie Maria 7.XI.1867 r. - 4.VII.1934 r. Wybitna polska fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, współtwórczyni nauk o promieniotwórczości, autorka pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej. W 1891 r. rozpoczęła studia na Sorbonie w...

czytaj dalej... na temat: Maria Skłodowska - Curie - patronka naszej biblioteki

Katalog Biblioteki - logo witryny

Biuletyn Informacji Publicznej - logo witryny

logo witryny facebook

logo witryny - kronika Polic

Odnośnik do strony internetowej www.police.pl

Odnośnik do bloga historycznego Jana Matury

Odnośnik do witryny legimi

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny