Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie

Tydzień Bibliotek - relacja

Utworzono dnia 17.05.2022

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w tym roku przebiegał pod hasłem: „Biblioteka, świat w jednym miejscu”. To dla naszej Biblioteki wyjątkowy czas pełen wytężonej pracy, czego efektem są liczne niespodzianki dla czytelników! Każdego dnia mieszkańcy naszego regionu mogli korzystać z oferty jaką dla nich stworzyliśmy. A było w czym wybierać! Spotkania z ciekawymi ludźmi, to na pewno jedna z ulubionych form spędzania czasu w Bibliotece! Tym razem czytelnicy mieli możliwość spotkania z pisarką Dianą Brzezińską. Autorka bestsellerowej serii o profilerce Adriannie Czarneckiej i komisarzu Krystianie Wilku, opowiadała o swoich książkach, zainteresowaniach (jest miłośniczką wszelkich zagadnień kryminalistycznych) oraz o pracy zawodowej, w której spełnia się  jako prawniczka, mediatorka, asystentka w Katedrze Studiów nad Bezpieczeństwem INoPiB US. Spotkanie niezwykle ciekawe, wielowątkowe, na pewno przybliżyło czytelnikom postać Autorki.

Pozostając w tematyce książek, warto wspomnieć o spotkaniu młodzieży z Tomaszem Wieczorkiem - przewodnikiem turystycznym, pasjonatem historii i autorem książek o Szczecinie i min. „Wały Chrobrego. Wrota Szczecina…”, „Szczecin Gwiezdne Miasto…” . Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, gdzie w trakcie spaceru po Szczecinie można sięgnąć aż do gwiazd... Nie zabrakło ciekawych legend i historii, które dotyczą Szczecina. Wspomniane były wzbogacające miejską przestrzeń fantastyczne postaci: gryf, centaur, minotaur, syreny, trytony, krasnal, czy jednorożec... a także  symboliczne miejsca pełne intrygujących historii. Autor podczas spotkania zadawał zagadki, a za prawidłowe odpowiedzi i nagradzał uczestników mapkami i pocztówkami.

Kolejną ciekawą postacią, którą mogli poznać czytelnicy naszej Biblioteki była regionalna pasjonatka fotografii, podróży i poezji - Róża Kłys. Autorka dwóch tomików poezji pod tym samym tytułem:  „Wiersze pisane życiem” oraz wspomnień „Powroty”. Okazją do tego był wernisaż wystawy fotograficznej w Galerii Literackiej pod nazwą: „Świat obrazu i słowa”. Podczas spotkania Autorce towarzyszył poeta Stanisław Rapior, który w piękny sposób przeczytał wybrane wiersze pisarki. Wystawa kilkunastu zdjęć przedstawia miejsca i ludzi w różnych sytuacjach. Wszystkie fotografie układają się w spójną całość, która ukazuje otaczający Autorkę świat.

Dla młodszych czytelników nasza Biblioteka oferowała bardzo atrakcyjne zajęcia! Zaprezentowano inscenizację fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego, w wykonaniu uczniów klasy VII h ze Szkoły Podstawowej nr 8  w Policach. Była to współczesna, mocno zaskakująca i intrygująca adaptacja tego dramatu. Obejrzeli ją zaproszeni goście  ze Szkoły Podstawowej  nr 3 w Policach.

Ponadto we współpracy z Nadleśnictwem Trzebież i Panią Agatą Cyrus, Biblioteka zaprosiła dzieci do świata przyrody. To spotkanie pozwoliło nam wszystkim poczuć zapach lasu, usłyszeć śpiew ptaków i szelest drzew, ujrzeć zachwycającą wiosenną zieleń roślin. Uświadomiliśmy sobie również, jak ważne jest, by o ten świat dbać ze wszystkich sił!

To nie wszystkie atrakcje zaplanowane dla uczniów szkół naszego regionu. Dzieci mogły uczestniczyć w „Turnieju Bibliotecznym” z wiedzy na temat twórczości Marii Konopnickiej! Cały parter budynku głównego Biblioteki wraz z dziedzińcem, przeznaczony był na zabawę w „biblioteczne podchody”, podczas których dzieci wykazywały się wiedzą, zręcznością i sprytem! Wśród zabaw warto wymienić doświadczenia: „tęcza” i „wulkan”, czy nietypowe zawody o zabawnej nazwie: „rzut ziemniakiem”!

Różnorodność oferty dla dzieci niewątpliwie wzbogacił pokaz magicznego drewnianego teatrzyku Kamishibai pod nazwą: „Jak to chmiel uratował Police” – Legendy Pomorza Zachodniego Mirosława Wacewicza. Ten urzekający w swej prostocie pokaz zaczarował małych widzów!

Zwieńczeniem naszych działań z okazji tegorocznego Tygodnia Bibliotek była akcja: „Uwolnij książkę”! To bardzo ciepło przyjęta przez czytelników forma udostępniania książek i promocji czytelnictwa. Polega ona na dzieleniu się książkami. Każdy, kto przyszedł pod budynek główny Biblioteki, gdzie mieściło się nasze stoisko  miał możliwość wybrania sobie książek zupełnie za darmo!

Aby umilić pobyt w Bibliotece jeszcze bardziej, kusiliśmy czytelników kawą i ciastkiem z sentencją o książkach. Czy może być coś lepszego, jak wypicie kawy pośród książek w miłym towarzystwie bibliotekarek, gdy oczom ukazuje się cytat Jarosława Iwaszkiewicza: „Książko, najwierniejszy towarzyszu w podróży życia, milczący w nieszczęściu, gadatliwy w radości, mówiący tylko wtedy, gdy się słuchać pragnie – jesteś jednym z najcenniejszych darów, jakie nam zesłali bogowie na nasz smutny padół”. To idealny pretekst do dalszych rozmów nie tylko o książce…

Tydzień Bibliotek 2022

Utworzono dnia 17.05.2022, 12:50

Katalog Biblioteki - logo witryny

Biuletyn Informacji Publicznej - logo witryny

logo witryny facebook

logo witryny - kronika Polic

Odnośnik do strony internetowej www.police.pl

Odnośnik do bloga historycznego Jana Matury

Odnośnik do witryny legimi

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny