Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie

Bezpieczne ferie - relacja

Utworzono dnia 18.02.2020

Bądźmy BEZPIECZNI!

Pod tytułowym hasłem w Filii Novej odbyły się spotkania uczniów szkół podstawowych (SP Nr 3, SP Nr 8, SP Nr 10) z przedstawicielami polickich służb: Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Podczas ferii zimowych dzieci i młodzież mają MNÓSTWO WOLNEGO CZASU. A kiedy mamy dużo czasu, różne pomysły przychodzą nam do głowy. I chodzi o to, byśmy je mądrze realizowali, by nie wydarzyło się nic, czego moglibyśmy później żałować. Jednym słowem - chodzi o BEZPIECZEŃSTWO!

Podczas spotkań uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie i utrwalić podstawowe zasady bezpieczeństwa, szczególnie podczas zabaw zimowych. Bo przecież w każdej chwili może spaść śnieg, na który tak czekamy! Asp. Daniel Bandura oraz st. Sierżant Rafał Ziental zwracali uwagę, by być wyczulonym na to, z kim się kontaktujemy i w jaki sposób reagować na propozycje spotkań ze strony nieznanych osób. Policjanci mówili o niebezpieczeństwie kontaktów w sieci, znajomości zawiązywanych na portalach społecznościowych, ponieważ tak naprawdę po drugiej stronie wcale nie musi być ta osoba, za którą się nasz nowy znajomy podaje. Panowie przywołali przykłady groźnych sytuacji, które miały miejsce w Mierzynie i Trzeszczynie, kiedy to nastąpiły próby porwań nastolatków. Policjanci prosili młodych ludzi o rozwagę i informowanie bliskich o tym, gdzie wychodzą i z kim, bowiem to może pomóc w szybkim reagowaniu, gdyby coś złego się wydarzyło. Sierż. sztab. Mariusz Litwin przestrzegał przed złym zachowaniem, na przykład umieszczaniem wpisów na portalach społecznościowych mogących kogoś obrażać. Mówił, że nie warto tak robić, ponieważ takie praktyki mogą doprowadzić do tego, że w przyszłości młodzi ludzie nie będą mogli służyć w Policji, Straży Pożarnej. Nie będą też mogli zostać sędziami czy prawnikami.

Pani Justyna Olszewska – st. specjalista ze Straży Miejskiej w Policach – przypomniała podstawowe zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Była mowa o resuscytacji ( ilości uciśnięć i wdechów) oraz o pozycji bocznej ustalonej. Przypomnieliśmy sobie numer alarmowy 112 i to, w jaki sposób informować dyspozytorów (mówić spokojnie i odpowiadać konkretnie na pytania : CO? Co się stało, np. wypadek drogowy, ilość poszkodowanych, ich stan; GDZIE? Ulica, nr domu, nr mieszkania, klatka, piętro, nr drogi, kilometr, charakterystyczne punkty; KTO? Kto zgłasza wezwanie pomocy - numer telefonu i dane osobowe). I bardzo ważne:  Nie odkładamy pierwsi słuchawki! Rozmawialiśmy też o tym, że życie ludzkie jest najważniejsze i gdy widzimy, że ktoś zasłabł czy uległ wypadkowi, nie możemy być obojętni.

Pani Edyta Kucharska - st. ogniomistrz z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Policach omawiała sposoby gaszenia pożaru w zależności od palącej się substancji. Mówiła o naszych głównych grzechach, które mogą spowodować pożar. To między innymi pozostawianie ładowarek podłączonych do prądu czy wychodzenie z domu i zostawianie bez nadzoru włączonej pralki lub zmywarki. Kolejny nasz błąd to wkładanie pod poduszkę telefonu komórkowego, by mieć go jak najbliżej siebie. Musimy wiedzieć, że to urządzenie może wybuchnąć – takie przypadki zdarzały się już niejednokrotnie. Podczas rozmowy została też zaprezentowana czujka alarmowa, która zareagowała bardzo głośnym pikaniem na dym podczas doświadczenia przeprowadzonego przez p. Edytę Kucharską. Wszyscy obecni stwierdzili, że warto zamontować w domu taką czujkę i oczywiście zadbać o to, by w bliskim zasięgu umieścić gaśnicę.

Podczas spotkań zostały również omówione kwestie naszego zdrowia. Zajęła się tym pani Marcela Kulewska – mł. asystent ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Policach. Podjęła ona temat bardzo aktualny, jakim jest koronawirus i wyjaśniła, jaką drogą można się zarazić. Namawiała też do częstego i dokładnego mycia rąk. Mówiła też o konieczności zdrowego odżywiania, ponieważ dzięki niemu nasz organizm ma większą odporność i łatwiej mu walczyć z wirusami. Zaleciła też dużo ruchu, nawet wtedy, gdy pada deszcz, bo przecież nie jesteśmy z cukru i się nie roztopimy :) W rozmowie z uczniami nawiązała do tematu substancji psychoaktywnych, jakimi są dopalacze. Przestrzegała przed ich zażywaniem, informując, że każdy z nich ma inny skład i do tego na każdą osobę mogą inaczej wpłynąć. Dzięki p. Marceli Kulewskiej obejrzeliśmy również prezentację związaną z dopalaczami.

Podsumowaniem każdego ze spotkań była dostępna na kanale YouTube prezentacja multimedialna na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych przygotowana przez uczennice z Zespołu Szkół w Radzyniu Chełmińskim.

Dziękujemy Prowadzącym, uczniom klas 6h, 6i (SP Nr 8), 5a, 5b (SP Nr 10), 4a, 4b (SP Nr 3) oraz wychowawczyniom (Bogusławie Markwas, Magdalenie Głowackiej, Barbarze Nowak, Agnieszce Chmielewskiej, Dorocie Materze i Krystynie Kapeli) za wspólnie spędzony czas.

 

Bezpieczne ferie

Utworzono dnia 18.02.2020, 09:07

Katalog Biblioteki - logo witryny

Biuletyn Informacji Publicznej - logo witryny

logo witryny facebook

logo witryny - kronika Polic

Odnośnik do strony internetowej www.police.pl

Odnośnik do bloga historycznego Jana Matury

Odnośnik do witryny legimi

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny