Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie

5 lat Filii Novej

Utworzono dnia 23.10.2019

5 lat Filii Novej

Dzień 21 października 2019 zapisze się w kalendarzu Filii Novej jako wyjątkowy i szczególny, bowiem tego dnia obchodzono jubileusz pięciolecia istnienia Filii. Tak, to już pięć lat spotkań z czytelnikami. Przez te lata Filia tętniła życiem, zawsze otwarta na potrzeby czytelników, starała się realizować misję biblioteki. I tak jest do dziś. W Filii zrealizowano wiele spotkań i projektów edukacyjnych z dziećmi, w jej murach goszczono ponad 44 autorów książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niektórych wielokrotnie. Policzanie, którzy malują mogli wystawiać tu swoje obrazy, a artystki rękodzieła mają tu swoje stałe miejsce spotkań twórczych. To nie wszystko. Oprócz ogromnej ilości różnorodnej literatury, w Filii Novej jest „kącik malucha”, gdzie najmłodsze dzieci czują się swobodnie, są stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu i wygodne miejsce do czytania prasy. Od początku istnienia Filii odnotowaliśmy ponad 100 tysięcy odwiedzin! To zasługa dobrej oferty kulturalnej, ale także  niepowtarzalnej  i tak bardzo wyjątkowej atmosfery, którą tworzą bibliotekarki. A skąd to wiemy? Od czytelników, którzy każdego dnia pokazują to, nie tylko frekwencją, ale także słowem i gestem.

21 października udowodnili to równie mocno, towarzysząc nam podczas naszego jubileuszu, choć nie było naszym zamiarem organizowanie  podniosłej uroczystości, bo to w końcu tylko 5 lat. To jednak niespodzianek w tym dniu było wiele. Ze strony biblioteki była wystawa pokazująca przekrój działalności Filii na przestrzeni tych lat, był ogromny tort i zaproszenie do wspólnych rozmów nie tylko o książce! Miało być skromnie i uroczyście zarazem, by każdy czytelnik wraz z bibliotekarzami poczuł się w tym dniu wyjątkowo. Tego dnia biblioteka otrzymała wiele dowodów sympatii ze strony czytelników i osób współpracujących z Filią. Pan Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego – Pan Witold Stefański towarzyszył nam podczas uroczystego krojenia tortu, podobnie jak wieloletni przyjaciele biblioteki w postaci Nadleśniczego Pana Tomasza Kuleszy i Specjalisty SL Pani Agaty Cyrus z Nadleśnictwa Trzebież, z którymi Filia zrealizowała wiele bardzo ciekawych zajęć edukacyjnych. Ich obecność, to przepiękny gest. Jak również obecność pozostałych pracowników biblioteki oraz wielu przyjaciół Filii Novej – pań, które tworzą wspaniałe rękodzieło, przedstawicieli Stowarzyszenia Literacko – Artystycznego w Policach, odwiedziny wesołej grupy „Żeglarzy” – z Przedszkola nr 5 w Policach i przede wszystkim obecność czytelników, dla których dedykowany był ten dzień! Każdy, kto odwiedził Filię Novą zapraszany był na poczęstunek, miłą rozmowę, by wspólnie celebrować te chwile.

Było wyjątkowo, wzruszająco, niecodziennie, pysznie i wesoło. Było inaczej niż zazwyczaj, bo to nie był zwyczajny dzień. To dzień, w którym Filia Nova skończyła 5 lat i oby następne lata były równie ciekawe, twórcze i fascynujące, jak te minione. I niech to dobre życzenie niesie się w świat!

 

Tort

 

Pięć lat Filii Novej - zarys działalności

Pięć lat. To dużo czy mało? Cóż… Jeśli weźmiemy pod uwagę czas trwania, to rzeczywiście pięć lat w porównaniu z pięćdziesięcioma, to niezbyt długo. Lecz jeżeli  w grę wchodzi działalność oraz aktywność w życiu gminy i powiatu – można z całą pewnością stwierdzić, że to niezmiernie dużo. Ale najpierw króciutko na temat historii powstania Filii. Na stronie Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie czytamy: Filia Nowa powstała po połączeniu dwóch filii Biblioteki im. M. Skłodowskiej – Curie w Policach – Filii nr 8 oraz Filii nr 6. Od lat Dyrektor  Biblioteki planował stworzyć placówkę nowoczesną, bez barier architektonicznych, dla wszystkich mieszkańców Polic i okolic. Poprzednie filie biblioteczne cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu, jednak warunki lokalowe nie pozwalały w pełni sprostać potrzebom czytelników, szczególnie w kwestii spotkań autorskich, czy lekcji bibliotecznych. Włodarze naszego miasta zdecydowali, że w nowo powstającym kompleksie budynków będzie miejsce także dla biblioteki. Dzięki tej decyzji oraz zaangażowaniu zarówno Dyrektora Biblioteki w Policach, jak i Naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Policach, mogła powstać nowoczesna placówka biblioteczna dla dzieci i dorosłych. Oficjalnie Filia Nova została otwarta dla czytelników w październiku 2014 roku, wraz z uroczystym otwarciem całego kompleksu budynków mieszkalno - usługowych przy ul. Bankowej w Policach. Dodajmy, że wyposażenie Filii zakupiono dzięki uzyskanej przez Bibliotekę w Policach dotacji MKiDN z Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek 2011-2015.

Przestrzeń Filii Novej to wypożyczalnia, sala spotkań, czytelnia multimedialna, czytelnia prasy i kącik dla dzieci. Filia Nova to miejsce zaprzeczające stwierdzeniom, że Polacy nie czytają. Policzanie czytają. Świadczy o tym liczba odwiedzających, których jest około stu każdego dnia. To Filia tętniąca życiem dosłownie i w przenośni…

Francuski pisarz - André Maurois – powiedział: „Nowoczesna biblioteka publiczna jest instytucją aktywną, dynamiczną. Wychodzi naprzeciw czytelnikowi, pragnie poznać i zaspokoić jego potrzeby, przyciągnąć go udostępniając różne środki zdobycia wiedzy, wykształcenia, rozrywki.” I taką właśnie biblioteką stara się być Filia Nova, która zaspokaja potrzeby najmłodszych czytelników - statystycznie tych do lat 5, poprzez potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, potrzeby młodzieży aż do potrzeb osób dorosłych. Wszelkie przedsięwzięcia muszą być skierowane do różnych grup wiekowych. Stąd też olbrzymia różnorodność działań.

Zacznijmy od cyklicznych zajęć dla dzieci „Poznajemy bibliotekę”, dzięki którym promujemy czytanie, bo podczas każdego naszego spotkania CZYTAMY. Przygotowujemy też najmłodszych do korzystania z biblioteki w ogóle, czyli uczymy zasad zachowania, korzystania ze zbiorów, bo przecież nie rodzimy się czytelnikami. Stajemy się nimi dzięki temu, że ktoś pokaże nam, jak ważna w naszym życiu jest książka. W Filii każdego roku odbywa się „Pasowanie na Przyjaciela Książki i Biblioteki”. Dzieci bardzo chcą się z nami zaprzyjaźnić, co widać każdego dnia po odwiedzinach w kąciku dla dzieci i liczbie wypożyczonych książeczek. Oferta dla najmłodszych to również różnego rodzaju warsztaty plastyczne, to obchody takich dni jak chociażby Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Dzień Pluszowego Misia, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, mikołajki. Poza tym to szereg tematycznych lekcji bibliotecznych, na przykład „Pory roku”, „Historia książki”, „Kto Ty jesteś?”. Ta ostatnia skierowana była do dzieci najstarszych grup przedszkolnych i prowadzona w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Chcemy, by nasza oferta była cały czas atrakcyjna. Dlatego w maju br. odbyły się zajęcia „Na drugie śniadanie? Kodowanie!”, podczas których dzieci kodowały, programowały Blue-Boty, a wszystko w oparciu o książkę „Basia i biblioteka”. Każdego roku w czasie ferii zimowych czeka na dzieci bogata oferta spędzenia wolnego czasu w bibliotece. Hasła przewodnie ferii, takie jak „Książkowe inspiracje i inne atrakcje” czy „Książkowy kogel – mogel” zachęcają dzieci do uczestnictwa w ciekawych zajęciach. W porozumieniu i we współpracy z Nadleśnictwem Trzebież w Filii Novej odbywają się cykliczne spotkania zatytułowane „Leśne czytanie” prowadzone przez Agatę Cyrus pełniącą funkcję referenta do spraw Leśnych Kompleksów Promocyjnych Nadleśnictwa Trzebież.To cykl edukacyjny mający na celu poznanie środowiska naturalnego i jego ochrony. Współpracujemy również z powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną, dzięki czemu odbywają się pogadanki i warsztaty dla najmłodszych dotyczące chociażby zasad zdrowego odżywiania prowadzone przez Marcelę Kulewską. Nasi milusińscy zapraszani są też do nas na spektakle teatralne cieszące się olbrzymim i niesłabnącym zainteresowaniem. Filia zapraszała, między innymi,
Teatr Gwitajcie ze Szczecina, Teatry:Maska i Duet z Krakowa, Grupę Teatralną „Bzik” z Domu Kultury „Klub Skolwin” i Teatrzyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Policach. Filia Nova wiele uwagi poświęca również młodzieży. To dla niej organizowane są pogadanki, wykłady i warsztaty z zakresu profilaktyki i terapii uzależnień, we współpracy z MONAR Szczecin, np. „Depresja a dopalacze dla dzieci i młodzieży” , „Stop narkotykom”.

Tu organizowane są prelekcje dotyczące pisarzy i poetów. Bardzo często gości u nas Cecylia Judek, pełniąca do 2018 r. funkcję Sekretarza Naukowego Książnicy Pomorskiej, a obecnie

Niewątpliwie naszym sukcesem jest projekt edukacyjny „W poszukiwaniu dobra, przyjaznej dłoni, szczęścia i nadziei”, którego realizacja trwała od XI 2017r. do III 2018. Projekt realizowany był we współpracy Biblioteki z Moniką Marin - szczecińską pisarką i Wydawnictwem Pinus Media, a zaprosiłyśmy do niego nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach. Główne cele projektu to popularyzacja czytelnictwa, promocja twórczości autorki, propagowanie wartości mających największe znaczenie w życiu człowieka. Dzięki temu projektowi szkolna biblioteka wzbogaciła się o kilkadziesiąt egzemplarzy dwóch części „Kronik Saltamontes”.

Filia Nova jest też organizatorem wielu konkursów literackich. Temat aktualnie ogłoszonego brzmi: „Baśniowy świat dobra i zła – baśń dla czytelnika od 3 do 103 lat.” Organizujemy również konkursy plastyczne, kaligraficzne – Powiatowy Konkurs Pięknego Pisania
„O Dyrektorskie Pióro”, fotograficzne (ostatni w ramach Tygodnia Bibliotek „(DO)WOLNOSĆ CZYTANIA – mój głos widoczny w projekcie SLEEVEFACE”) skierowane zarówno do dzieci, jak i młodzieży.

Nie zapominamy o dorosłym czytelniku. Nie zapominamy o seniorach.
Z myślą o tych ostatnich organizowane są cotygodniowe warsztaty rękodzieła artystycznego, prowadzone przez udzielającą się społecznie czytelniczkę - IrenęKowalewską. Można powiedzieć, żeFilia Nova zasypana jest kwiatami wykonanymi przez uczestniczki zajęć, które są również stałymi czytelniczkami biblioteki. Każda z nich co tydzień oddaje i wypożycza kolejną książkę i to jest dla nas wielka satysfakcja i radość.

Dla najaktywniejszych czytelników przygotowujemy „Wieczory przy świecach”, dziękując za przyjaźń z Biblioteką. W Filii Novej odbywają się też wernisaże wystaw malarskich, organizowane są wystawy rękodzieła. Dla czytelnika z każdej grupy wiekowej organizowane są w Filii Novej spotkania autorskie, dla dzieci i młodzieży połączone najczęściej z warsztatami twórczego pisania lub plastycznymi. I tak, gościli u nas między innymi: Maria Czubaszek, Bronisław Cieślak (porucznik Borewicz), Anna Sakowicz, Katarzyna Bosacka, Dorota Zawadzka, Hanna Cygler, Marek Stelar, Iwona Żytkowiak, sędzia Anna Maria Wesołowska, Renata Piątkowska wraz z lektorką - Malwiną Elżbietą Kożurno, Tanya Valco, Grzegorz Kasdepke, Sylwia Trojanowska, Agata Kołakowska, Dorota Schrammek, Jakub Skworz, Jakub Żulczyk, Łukasz Wierzbicki, Helena Pilarska (policka poetka), Aleksander Doba (policzanin – Podróżnik Roku 2015), Ewa Wachowicz, Eliza Piotrowska (ta od „Cioci Jadzi” i „Tupcia Chrupcia”), Zofia Stanecka, Arkadiusz Niemirski, Joanna Jagiełło, Joanna Chmielewska z „Niebieską niedźwiedzicą”. A przed nami – 28.11.2019 r. spotkanie z Dianą Brzezińską – policzanką, która zadebiutowała powieścią „Carpe diem”. Podczas spotkania w Filii Novej promować będzie swoją najnowszą książkę „Będziesz moja”.

Każdego dnia staramy się zachęcać wszystkich do czytania. Świadczą o tym akcje, w ramach których docieramy nie tylko do naszych czytelników, ale również do wszystkich mieszkańców Polic. Te akcje to na przykład „Uwolnij Książkę” czy też cykliczne już przedsięwzięcie organizowane 14 lutego „Randka w ciemno z… Książką”.

Nie można nie napisać też o wydarzeniu skierowanym do osób w każdym wieku, w tym również do dzieci. Uczestniczyły w nim bowiem całe rodziny. To było grudniowe niedzielne niecodzienne spotkanie. Niecodzienne, bomuzyczne. Wystąpił bowiem u nas Zespół Kameralny „Vocalis”, któryzaprezentował kolędy polskie oraz pieśni śpiewane w okresie Świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach świata. I okazało się, że w bibliotece można zorganizować koncerty muzyczne. Kolejnym był

Tak. Filia Nova tętni życiem. Ale nie byłoby tak, gdyby nie kompetentna i kochająca swoją pracę kadra ( aktualnie w składzie: mgr Katarzyna Ługiewicz- kierownik, Maria Chmielewska, mgr Aleksandra Siebert, mgr Angelika Adamczyk ; a w ciągu minionych pięciu lat: Bożena Klimek, Danuta Kozicka, Hanna Zielińska).

Kadra, która nieustająco się szkoli, bierze udział w warsztatach i konferencjach, by rozwijać siebie, nabywać nowe umiejętności i przede wszystkim po to, by mieć nowe pomysły i sprostać oczekiwaniom Czytelników.  A troszkę z przymrużeniem oka, by umieć odpowiedzieć na wiele pytań, bo jak pisze Terry Pratchet w „Piekle pocztowym” „(…)ludzie przychodzą tu często, szukając odpowiedzi na pytania, na które tylko bibliotekarze zdolni są odpowiedzieć, takie jak „Czy tu jest pralnia?”, „Jak się pisze trzcina?” oraz regularnie „Macie taką książkę, którą kiedyś czytałem? Była w czerwonych okładkach, a na końcu się okazało, że to bliźniaki".

Tak. Filia Nova to przestrzeń, w której dzieje się naprawdę dużo. Wiele działań przez nas prowadzonych nie mogłoby się odbyć, gdyby nie życzliwość i współpraca wielu instytucji, stowarzyszeń, organizacji, szkół i przedszkoli powiatu polickiego. Dziękujemy Włodarzom naszego miasta : Władysławowi Diakunowi - Burmistrzowi Polic, Andrzejowi Bednarkowi - Staroście Polickiemu, Witoldowi Stefańskiemu – Naczelnikowi Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Policach. Dziękujemy Wioletcie Kołodziejczyk – Dyrektor Biblioteki im. Marii Skłodowskiej – Curie za nieustające wsparcie i pomoc w realizacji naszych działań i przedsięwzięć.  Dziękujemy Dyrektorom, Nauczycielom, Uczniom i Dzieciom a także Rodzicom polickich szkół i przedszkoli. Dziękujemy  ks. kan. Waldemarowi Gasztkowskiemu – proboszczowi Parafii pw. św. Kazimierza Królewicza. Dziękujemy wszystkim Instytucjom (Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Nadleśnictwu Trzebież, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Komendzie Powiatowej Policji, Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Policach, Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe – Zdroje”) za współpracę i realizowane wspólnie projekty. Dziękujemy Regionalnemu Stowarzyszeniu Literacko – Artystycznemu za warsztaty literackie. Dziękujemy Stowarzyszeniu na Rzecz Harmonii Społecznej w Policach, za współpracę, która daje wiele dobrego. Dziękujemy Annie Machowskiej i Zespołowi Kameralnemu „Vocalis” za niezapomniane koncerty. Dziękujemy TV Police za życzliwość, dzięki której o naszych działaniach dowiadują się policzanie. Dziękujemy Tygodnikowi Polickiemu oraz Wieściom Polickim za umieszczanie artykułów dotyczących realizowanych przez nas przedsięwzięć. I wreszcie, dziękujemy naszym Czytelnikom, bez których żadna biblioteka nie mogłaby istnieć.  Dziękujemy za Waszą obecność, za uśmiech, za rozmowy o książkach, o radościach i troskach życia codziennego. Dziękujemy za słowa uznania, które uskrzydlają i sprawiają, że czujemy się potrzebne.

Tak. Filia Nova tętni życiem – dosłownie i w przenośni… I życzymy sobie, by zawsze taka była… Otwarta na ludzi i wciąż Nove pomysły…

Jubileusz Filii Novej

Utworzono dnia 23.10.2019, 12:20

Katalog Biblioteki - logo witryny

Biuletyn Informacji Publicznej - logo witryny

logo witryny facebook

logo witryny - kronika Polic

Odnośnik do strony internetowej www.police.pl

Odnośnik do bloga historycznego Jana Matury

Odnośnik do witryny legimi

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny