Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie

Tydzień Bibliotek 2018 - Dział Regionalny - Trzebież na starej pocztówce

Utworzono dnia 21.05.2018

10 maja w ramach obchodów XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2018, Dział Regionalny przygotował dla miłośników, pasjonatów historii regionalnej i osób zainteresowanych spotkanie autorskie z Andrzejem Kowalikiem, któremu towarzyszyła wystawa dokumentów historycznych, pocztówek, fotografii z prywatnych zbiorów pasjonata i nie tylko…

Spotkanie poprowadziła Elżbieta Kacprzak, bibliotekarka macierzystej biblioteki.

Andrzej Kowalik, trzebieski kronikarz, pasjonata historii, wspomnień, fotografii i nie tylko…,  autor dwóch wydań albumu  Trzebież na starej pocztówce, publikacji, której wydawcą była Gmina Police w 2012 i 2017 roku. Na co dzień jest rybakiem i prezesem spółki łowieckiej, skupującej ryby, współpracującej z kontrahentami w kraju i za granicą. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście specjalni oraz wierni czytelnicy zainteresowani historią regionu, media, którzy zostali oficjalnie przywitani przez prowadzącą spotkania. Pana Andrzeja Kowalika znają prawie wszyscy, niemniej jednak został przywitany, przedstawiony i zaproszony do rozmowy. Spotkanie przebiegało bardzo ciekawie z dużą dawką humoru i opowieści o sobie i tym czym się pasjonuje. Właściwie już po pierwszym pytaniu spotkanie mogłoby się zakończyć, gdyż Pan Andrzej z dużym poczuciem humoru w kilku zdaniach powiedział wszystko o sobie i co robi… Mówił o sobie, że - praca i pasja są nierozłączne.

Ale zapytany o wywiady w radiu i prasie, odnosił się do swoich wypowiedzi w mediach, o znajomości swojego miasteczka i okolic. Opowiedział o swoich wspomnieniach z dzieciństwa, marzeniach oraz dlaczego związał się z Trzebieżą na stałe. O rodzinnym drzewie genealogicznym sięgającym do 18 wieku. O Rodzinie Długich, ze strony matki, która mieszkała w Rewie nad Zatoka Pucką. Jan Długi, urodzony w 1726 r. był okrętnikiem w Rewie. Kolejni w pokoleniu byli armatorami, właścicielami żaglowców, szkut. Ciekawostką dla uczestników było to, że  model tej szkuty, jego pradziadka, znajduje się w Muzeum Morskim w Szczecinie – mówił.

Opowiadał skąd się wziął pomysł na zbieranie pocztówek. Jak zdobywa dokumenty do swojej kolekcji oraz jak to się stało, że wydał tak piękny album i odpowiadał na wiele innych pytań. Pokazał uczestnikom spotkania swoją stronę internetową, na której zamieszcza swoją kolekcję dokumentów i pocztówek, map itp. Oczywiście uczestnicy spotkania prowadzili rozmowy i zadawali wieli pytań. Spotkanie przebiegało interesująco, czas tak szybko mijał, że do dalszych rozmów pasjonata zaprosił już przy oglądaniu wystawy, która mieściła się w Czytelni Prasy. Zbiory były wyeksponowane w antyramach, gablotach, a wystawę uzupełniły zbiory kilku albumów, oryginalnych ksiąg w języku niemieckim i łacińskim, przyniesionych tylko na czas spotkania i wystawy. Mogliśmy podziwiać piękną kolekcję bursztynów z Zalewu Szczecińskiego. Bardzo bogata ekspozycja nie zawierał oczywiście wszystkich zbiorów.

Interesujące i miłe spotkanie zakończyło się podziękowaniami i wspólnym zdjęciami. Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia wystawy do końca czerwca w godzinach otwarcia Działu Regionalnego.

Tydzień Bibliotek 2018 - Dział Regionalny - Trzebież na starej pocztówce

Utworzono dnia 21.05.2018, 12:59

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 307

W poprzednim tygodniu: 440

W tym miesiącu: 1324

W poprzednim miesiącu: 1577

Wszystkich: 30731