Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie

Na deskach Filii Novej...

Utworzono dnia 12.10.2018

10 października Filia Nova Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach gościła uczniów klas 7b i 8b oraz  ich  wychowawczynie – panie Biankę Mazurkiewicz i Agnieszkę Przybynowską ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Policach. Odwiedzili Bibliotekę, aby obejrzeć kolaż słowno – muzyczny przygotowany przez Teatr Elipsa działający przy Miejskim Ośrodku Kultury. Na stronie http://mokpolice.pl/oferta-kulturalna/teatr-elipsa-2/ czytamy, że jest to grupa działająca od 2007 r., której „ niezmiennie towarzyszy entuzjazm i zapał do działania, zaś na zajęciach panuje doskonała twórcza i pozytywna energia. Grupa zgłębia teatr przede wszystkim poprzez wspólną zabawę. Młodzież nieustannie uczestniczy w festiwalach, warsztatach, konkursach, wspólnych wyjazdach i międzynarodowych wymianach młodzieżowych. Teatr Elipsa prezentuje spektakle dramatyczne, bajki dla dzieci, spektakle plenerowe, organizuje warsztaty artystyczne: wokalne, taneczne, aktorskie, recytatorskie. Jest gospodarzem corocznego Polsko – Niemieckiego Festiwalu Teatralnego TEK w Policach oraz Nocy Świętojańskiej na plaży w Trzebieży. Niektórzy z grupy teatralnej są stypendystami Burmistrza Polic. Grupa bierze udział w wymianach młodzieżowych. Reprezentowali miasto podczas artystycznych działań w Hiszpanii, Turcji, we Włoszech. Grupa zrealizowała spektakle nagradzane na Festiwalach, np. Młodości Teatralnej ŁAKNIENIA w Goleniów, „Marcinek” w Poznaniu, WTOOPA w Krakowie i wiele innych.

I to właśnie Zespół tego Teatru przygotował specjalnie dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 wspomniany kolaż zatytułowany „W mgnieniu oka”, który zaprezentowały Nikola Palej, Anastazja Albaros i Laura Borgul. Inscenizacja nawiązywała do trudnych historycznych momentów w dziejach Polski i świata. Odwoływała się również do współczesności oraz naszego postrzegania i rozumienia patriotyzmu. W scenariuszu znalazły się rozpoznawalne  utwory, takie jak „Marsz” Bruno Jasieńskiego, „Elegia o…[ chłopcu polskim]” Kamila Baczyńskiego, Sorry Polsko”, „Modern Holocaust” Marii Peszek czy „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Obecnym na sali zostały też przypomniane ważne wydarzenia historyczne, takie jak wybuch II wojny światowej, powstanie warszawskie a także zniewolenie Polski w dobie komunizmu.

Niezmiernie ważnymi i zapadającymi w pamięć były słowa refrenu utworu Marii Peszek „Modern Holocaust” :

                            „Bo nie jest tak że zło to Hitler albo Stalin

                           zło jest w każdym z nas zło robimy sami

                           bo nie jest tak że zło to Putin czy Bin Laden

                         ty też w domu masz własny swój karabin.”

I te słowa zmuszają do przemyśleń nad tym, w jaki sposób dziś dbamy o dobro naszej Ojczyzny. Nasze wspólne dobro, bo przecież zgodnie z myślą Cypriana Kamila Norwida „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Inscenizacja wyjątkowa i niepozwalająca zapomnieć o tym, co było, ale również skłaniająca do refleksji nad teraźniejszością…         

Na deskach Filii Novej...

Utworzono dnia 12.10.2018, 11:48

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 307

W poprzednim tygodniu: 440

W tym miesiącu: 1324

W poprzednim miesiącu: 1577

Wszystkich: 30731