Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie

Każdy ma jakieś ograniczenia…

Utworzono dnia 09.10.2018

Spotkanie w Filii Novej z członkami  Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Harmonii Społecznej w Policach.

         Do 05.10.2018 r. w Filii Novej można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii Społecznej w Policach. Wystawa powstała w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie projektu „Chore słowa i ja”. Jej celem jest uświadomienie nam, że człowiek cierpiący na chorobę psychiczną to nie schizol, psychol, debil, kretyn, świr i głupek. To CZŁOWIEK! I NIE WOLNO NAM GO RANIĆ! I aby tę świadomość kształtować, do Filii Novej zostali zaproszeni członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Harmonii Społecznej w Policach. Spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 8, gdzie realizowany jest projekt „Inni są wśród nas”. Urszula Zachaczewska i Janusz Niwa opowiedzieli młodzieży o swojej pracy. Mówili o tym, że każde Stowarzyszenie powstaje wtedy, kiedy jest konkretna potrzeba w danym środowisku, społeczności, mieście. I tak właśnie było w przypadku polickiego Stowarzyszenia. Powstało dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Jego główne cele to: udzielanie wszechstronnej pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi, wsparcie seniorów, osób niepełnosprawnych i ich rodzin w opiece nad nimi, pomoc osobom uzależnionym i ich rodzicom oraz pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Czym jest wykluczenie społeczne? Pojęcie to jest definiowane jako efekt różnego rodzaju upośledzeń społecznych, wskutek których jednostka lub grupa nie może w pełni uczestniczyć w życiu gospodarczym, społecznym, ekonomicznym i politycznym społeczeństwa do którego należy. I dlatego Stowarzyszenie działa również po to , by tworzyć sprzyjające warunki dla funkcjonowania tych osób w społeczeństwie. Młodzi ludzie ze Szkoły Podstawowej nr 8 dowiedzieli się, że w naszym mieście jest wiele osób, które korzystają z pomocy Stowarzyszenia. Niektóre z nich boją się wyjść z domu. Są i tacy, którzy mają problem z uzależnieniami. Wśród naszych mieszkańców są również osoby z różnymi schorzeniami i upośledzeniami. Od Urszuli Zachaczewskiej usłyszeliśmy gorzką prawdę mówiącą o tym, że nasze społeczeństwo przywykło do tego, że chorych się odizolowuje. Stowarzyszenie zapewnia im oraz ich rodzinom wsparcie systemowe. Mogą nieodpłatnie korzystać z pomocy psychologa czy psychiatry. Lekarz może też odwiedzić chorego w jego domu. Organizowane są terapeutyczne spotkania indywidualne i grupowe. Młodzi ludzie z uwagą słuchali wypowiedzi zaproszonych gości, ale wiele mówiąca cisza zapadła w momencie, kiedy oboje opowiedzieli o swoich problemach oraz o tym, co dało im Stowarzyszenie. Były to wsparcie, pomoc innych ludzi, poczucie zrozumienia, życzliwy gest. I to była prawdziwa lekcja tolerancji. I prawdziwa lekcja odwagi a także umiejętności mówienia o swoich problemach.

A jak młodzież reaguje na inność? Urszula Zachaczewska odpowiada, że lepiej niż starsi. I to jest budujące. W SP nr 8 działa grupa wolontariuszy – młodzieży, której nieobce jest pomaganie drugiemu człowiekowi.

Co młodzi ludzie wynieśli z piątkowego spotkania? Pojawiło się kilka wypowiedzi. Oto niektóre z nich:  Wychodzę stąd z większą świadomością, że są wśród nas osoby potrzebujące wsparcia innych; Po spotkaniu uświadomiłem sobie, że trzeba działać; Myślę, że trzeba takim ludziom pomagać, wspierać ich; Wychodzę ze świadomością, by pomagać i nie pozwolić, by czuli się samotni; Teraz wiem, że trzeba zauważać ludzi z problemami.

Bo tak naprawdę wszyscy jesteśmy inni i naszą inność akceptują ci, którzy z nami przebywają. Więc dlaczego my nie mielibyśmy akceptować osób niepełnosprawnych lub tych, które się w życiu pogubiły?

        Spotkanie pozwoliło wszystkim, którzy w nim uczestniczyli, na pogłębienie wiedzy na temat wykluczenia społecznego oraz na temat działalności Stowarzyszenia na Rzecz Harmonii Społecznej w Policach. Pozwoliło przyjrzeć się bliżej inności. Przyniosło większe zrozumienie problemu. Być może niektórzy z uczestników spotkania zechcą jako wolontariusze wesprzeć działalność Stowarzyszenia, do czego gorąco namawiamy. Apelujemy do wszystkich, którzy chcą zrobić coś pożytecznego, czują potrzebę kontaktu z ludźmi, pragną zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności, a przede wszystkim do tych, którzy pragną czynić dobro…

         Bo każdy ma jakieś ograniczenia… Ale kiedy sobie pomagamy, one przestają istnieć…         

Każdy ma jakieś ograniczenia…

Utworzono dnia 09.10.2018, 08:07

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 307

W poprzednim tygodniu: 440

W tym miesiącu: 1324

W poprzednim miesiącu: 1577

Wszystkich: 30731